Zprávy

Radio Proglas. V červnu 2005 se v Praze konalo setkání posluchačů a přátel radia Proglas. Hovořilo se tam mj. o kvalitě poslechu, jež se v různých místech velmi liší. Např. v Praze: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání opakovaně nevyhověla asi 10 žádostem o vysílač pro Prahu a poslouchat Proglas tam proto není snadné. Potíže s kvalitou poslechu jsou i jinde, a proto uvedeme, jak je možno Proglas poslouchat:

 

 

 

 

 

Pozemní FM (VKV) vysílače (uvedeme frekvence v MHz; na mnoha místech postačí běžný

 

 

 

 

 

radiopřijímač s anténou): Tábor 88,7;  Písek 89,5;  Svatý Hostýn 90,6;  České Budějovice 92,3;  Praděd 93,3;  Příbram 96,0;  Ještěd 97,9;  Velké Meziříčí 100,6;  Žďár nad Sázavou 104,0;  Uherský Brod 105,7;  Brno 107,5;  Nové Hrady 107,5. 

 

 

 

 

 

Další možnosti:

 

 

 

 

 

- živé vysílání na internetu, adresa: live.atlas.cz/proglas.asp

 

 

 

 

 

- na přijímači pro digitální zemskou televizi DVB-T (krabice, tzv. set-top-box, v ceně asi

  3000 Kč). Vysílání pro Prahu je v paketu CDG. Ladí se pomocí běžného televizního

  přijímače. Proglas vysílá digitálně ve zkušebním provozu, ve velmi dobré kvalitě.

- digitální vysílání ze satelitu (DVB-S) Eurobird I

 

 

 

 

 

- vysílání je v nabídce kabelových televizí

 

 

 

 

 

Další informace na www.proglas.cz. Na dotaz, jaký běžný radiopřijímač doporučují, vysvětlili: kvalita poslechu se velmi liší v různých místech. Nejlépe je koupit přijímač v prodejně, která umožní jeho odzkoušení doma a případnou výměnu za jiný typ. Doporučuje se zkoušet poslech na různých místech bytu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bude u nás křesťanská televize ?  Ve Zpravodaji Radia Proglas č.31 píše jeho ředitel P. Martin Holík mj.:

 

 

 

 

 

„Anketa, kterou jste mnozí podepisovali, říká: Souhlasím s tím, aby v naší zemi vznikl samostatný program digitální zemské televize s vysíláním pro celou rodinu. Přeji si takový program, kde se pořady zabývají etickými a duchovními principy života, seznamují s křesťanským hodnotovým systémem, učí rozlišovat dobro a zlo a toto rozlišování pomáhají aplikovat do života a kde jsou pořady, které přinášejí i odpočinek, vzdělání a dobrý humor.“

 

 

 

 

 

            P. Martin píše i o financování této televize: „Naše představa je taková, že podstatná část by přicházela ve formě dobrovolných příspěvků, jak to známe z financování Proglasu. Další část, přibližně třetinu nákladů, by hradily sponzorské vzkazy, zbylou pětinu pak granty a vlastní činnost. Jedinou skutečně podstatnou otázkou je, zda jsou lidé, kteří se časem bez takové televize nebudou chtít obejít, kteří ji dopřejí sobě i svým dětem jako prvek své identity a jako prostředek, jak neokázale, ale zřejmě ukázat na Krista.“

 

 

 

 

 

            Uvádí pak číslo nového konta Nadačního fondu Tv NOE (navržený název televize). účet je zřízen ostravsko-opavským biskupstvím u Komerční banky a má číslo

 

 

 

 

 

35-3936570207/0100. K tomu je možno dodat, že zasláním daru na konto hlasujeme ve prospěch křesťanské televize.

Miloslav Müller OFS