Zajíc, Jiří OFS
(ze sekce na sjezdu SFŘ 3.9.2005 v Brně)
Jednání sekce se zúčastnilo 16 sester a bratří z celé republiky, trvalo cca
Občanskou společností v práci naší sekce jsme rozuměli ty oblasti (sféry) lidské společnosti, které zůstanou, když stranou ponecháme z jedné strany rodinu (tedy soukromou sféru) a z druhé strany státní instituce výkonné a soudní moci (tedy to, co se běžně rozumí „státem“ – záměrně bez zákonodárné sféry, která je již svým založením v politické soutěži významně občanskou společností utvářena).
Pro lepší pochopení našich možností a úkolů jsme se nadále zabývali těmito pěti rovinami občanské společnosti:
a) sousedé, pracovní kolegové, neformální vztahy s bližními
b) místní církev (farnost, společenství, diecéze)
c) sféra neziskových organizací a aktivit
d) politické strany, jejich podpora a kontrola
e) média
Ve všech výše uvedených sférách jsou důležité tyto principy:
- přijmout do svého srdce skutečně celý svět – není nic, co bychom mohli „vypustit“ ze své starosti, péče a zodpovědnosti;
- každý má poznat své osobní obdarování a podle něj volit své priority a oblasti své konkrétní angažovanosti (a tak naplňovat své poslání)
- orientovat svou službu, pomoc, nabídku i spolupráci na všechny lidi – nejen na „své vyvolené“ (rodinu, farnost, společenství, katolíky, církev atd.)
- společně s dalšími lidmi dobré vůle máme podporovat a prosazovat univerzální hodnoty – ne prosazovat či hájit sebe, jen katolíky, jen církev, jen křesťany apod.
- musíme mít odvahu nést kůži na trh, avšak především v pozitivním směru - lákat k dobrému, pozvedat zklamané a zoufalé, budit naději, křísit důvěru atd., nevyžívat se v negativismu vůči „světu“ – kritikou toho, co všechno je špatné, zlé, zkažené, odsouzené k zániku atd.
Každá z pěti výše uvedených oblastí vyžaduje některé zvláštní důrazy či postupy. Jejich vyčerpávající popis, natož zdůvodnění, pochopitelně nelze stihnout za dobu, kterou jsme měli k dispozici. To, co dále uvádíme, je tedy především inspirací pro další rozvinutí a prohloubení. V rámci prostoru, který jsme měli pro naši práci, jsme našli následující priority:
a) Sousedé a spol. : Být nositeli naděje (dnes zvlášť nedostatkové „zboží“).Podporovat různé místní „sítě vztahů“ jako prevence proti osamělosti a konzumní degradaci člověka (rodiny s dětmi, osamělí lidé, mládež, zlidšťování pracovního prostředí atd.)
b) Místní církve: Zásadním úkolem je budovat společenství, které by bylo natolik živé, aby dokázalo dělat něco i pro ostatní lidi (středisko mládeže, charitativní aktivity, pomoc rodinám apod.). Jsou tu velké možnosti, ale pro jejich využití musí být urychleně řešen zásadní problém: současné financování církve na centrální i místní úrovni tak, aby z hlediska potřebných lidských zdrojů jsme byli schopni samofinancování. To umožní potřebnou profesionalizaci zázemí výše uvedených služeb.
c) Neziskové organizace: Do budoucna představuje spolupráce s různými neziskovými organizacemi hlavní směr rozvoje. Oblasti možné spolupráce: děti, mládež, charita, ochrana přírody, kultura, vzdělávání. Jde o to být kompetentními a důvěryhodnými partnery.
d) Politické strany: V současné době je tu velký problém – většina křesťanů v naší zemi totiž nepřijímá za svou stávající politickou stranu s křesťanstvím v názvu (KDU-ČSL volí max. ¼ katolíků, ¼ volí ODS, ¼ ostatní strany a ¼ vůbec k volbám nechodí). Jasné a rychlé řešení tohoto problému není známé. Pouze lze trvat na tom, že každý křesťan má „volební odpovědnost“ (neboť svou neúčastí stejně volí především tu stranu, která volby vyhraje) – byť bude nutné postupovat podle volby „menšího zla“.
e) Média: Každý je zodpovědný za zpětnou vazbu médiím – je třeba do médií psát pozitivní i negativní reakce (u ČT a ČRo je třeba psát i na Rady ČT a Radu ČRo). Dále je třeba podporovat (i finančně) solidní média – Proglas, Universum apod. Konečně je důležité vlastními příspěvky podporovat františkánská periodika.
Závěry a doporučení:
1. Každý člen SFŘ by se měl podle svého obdarování zúčastňovat práce ve prospěch občanské společnosti (tj. i mimo vlastní rodinu).
2. Každý člen SFŘ by se měl modlit za politiky i pracovníky v občanské společnosti, za potřeby a problémy v místě, kde žije, ale i za problémy globální.
3. Každý člen SFŘ by měl způsobem sobě přiměřeným ovlivňovat média.
4. Každý člen SFŘ je povinen jít k volbám – i když často podle svého svědomí musí volit „menší zlo“.