Soutěž

Ahoj děvčata a kluci,

 

chtěla bych vás přizvat k jednomu velkému dobrodružství.

 

Určittě rádi cestujete, konáte různé výpravy nebo alespoň vymýšlíte, co byste udělali, kdyby...

 

A tady je jedna příležitost: pustit se po stopách svatého Vojtěcha do pátrání. Je to právě on, který má „pod patronátem“ letošní rok. Kdo to vlastně byl? Co to znamená, když se o někom řekne, že byl nebo je světec? A jestliže žil tak moc dávno, může nás vůbec zajímat jeho život a má nám co říct?

 

Přečtěte si teď o něm krátké povídání, které pro vás připravil malíř Václav Sokol. A buďte trpěliví, čtěte až do konce! Na závěr vás čeká překvapení a pozvání!

 

Život sv. Vojtěcha

 

Před tisíci lety vypadal svět jinak než dnes. Zemi pokrývaly pralesy, žila v nich divoká zvířata, lidé si těžce dobývali obživu a často byli bezbranní proti lupičům. Cest bylo málo, cestovalo se pěšky a bylo to nebezpečné. Města u nás teprve začínala vznikat a mocní lidé žili v dřevěných pevnostech. V jedné z takových pevností blízko soutoku Labe a Cidliny se v roce 956 narodil knížecí syn Vojtěch. V dětství byl nemocen a jeho matka slíbila Bohu, že když se uzdraví, stane se knězem. Studal ve městě Magdeburku a když se vrátil, byl na Levém Hradci zvolen biskupem. Pro biskupské svěcení cestoval do Verony v Itálii, kde poznal život mnichů a jejich snahu, aby kláštery byly středisky života opravdu zasvěceného Bohu a službě lidem. Jako biskup v Praze prosazoval křesťanské ideály, ale život v Čechách s nimi byl v příkrém rozporu. Vládlo tu právo silnějšího, bandité zajímali bezbranné a prodávali je jako otroky do ciziny. Kdo byl chudý, byl bezmocný a bezmocné byly také ženy a děti. Kdokoliv je mohl zabít. Kníže Boleslav II. byl sice rád, že je v Praze vzdělaný biskup, ale jeho snahy o změnu poměrů v Čechách nepodpořil. Proto Vojtěch rezignoval  a cestoval  opět do Itálie, kde žil nějaký čas v klášteře. Boleslav si uvědomil, co Vojtěch pro Čechy znamená a vypravil za ním poselstvo s prosbou, aby se vrátil. Vojtěch prosbě vyhověl, setkal se s Boleslavem (podle pověsti u studánky s plovoucím břevnem) a založil klášter v Břevnově. Pro posílení křesťanského života v Čechách uvedl do něho benediktinské mnichy. (Benediktinský řád charakterizuje výzva modli se a pracuj.)

 

Situace v Praze se ale opakovala a Vojtěch v roce 994 rezignoval podruhé. Krátce žil opět v římském klášteře, kde se často stýkal s císařem Otou III. Tam vznikla myšlenka sjednocení Evropy na křesťanském základě. Cestoval do Maďarska a později do Polska, kam přinášel křesťanství a kde zakládal kláštery. V těchto zemích bylo tenkrát křesťanství novou zprávou. Zpráva o Bohu, který promluvil Desaterem přikázání a svého Syna poslal na svět, byla pro divoce žijící kmeny nepřijatelná. Uctívali neživé předměty a uplatňovali libovůli silných proti bezbranným. To se stalo i vůči Vojtěchovi, který byl ubodán oštěpy v roce 997. Pohřben byl v polském Hnězdně, odkud byly jeho ostatky o čtyřicet let později převezeny do chrámu sv. Víta na Hradčanech.

 

Svatý Vojtěch ke právem nazýván apoštolem Evropy. Kromě našich zemí je uctíván v Itálii, Francii, Německu, Polsku a Maďarsku. Všechny země prochodil a ve všech zanechal živý vklad křesťanské víry a morálky.

 

 

Tak, možná, že jste teď o něco „moudřejší“, ale stejně byste chtěli vypátrat víc. A tady je několik nápadů:

 

1. Domluvte se s dalšími kamarády z okolí nebo ze skautského oddílu a podnikněte výpravu do Břevnovského kláštera, který právě sv. Vojtěch založil. Určitě se dozvíte spoustu zajímavého, dostanete se i do krypty a svými otázkami můžete vyzvědět mnoho zajímavého. Je však třeba předem zavolat a domluvit se, kdy můžete přijít (tel. 02/35 15 20 nebo 35 O3 22). Pro mimopražské je možnost navštívit Rajhrad, Libici (rodiště sv. Vojtěcha) nebo Levý Hradec.

 

2. Pro starší může být lákavé jít společně do divadla Labyrint v Praze 5 na Smíchově na představení „Veslo a růže“.

 

3. Nebo se sami postit „na hereckou dráhu“ a nacvičit hru „Svatý biskup Vojtěch“ od M. Holkové. (Scénář vám rádi na požádání pošleme nebo ho najdete v Katechetickém věstníku č. 1-2, škol. rok 1996/97.)

 

4. O vašem pátrání můžete založit kroniku, napsat povídku nebo zaznamenat rozhovor s nějakou zajímavou osobou, např. historikem nebo s některým z bratrů benediktinů.

 

5. Kdo je alespoň trošku zdatný malíř, kreslíř nebo fotograf, má jedinečnou šanci namalovat, nakreslit, nafotit nebo z keramické hlíny vytvořit to, co se mu při pátrání líbilo nebo jej napadlo.

 

 

A tsď slíbené pozvání:

 

Pojďte s námi soutěžit! O jako soutěž jde? Jak se jmenuje?

 

„Svatý Vojtěch a sjednocená Evropa“

 

Akci vyhlásila Česká biskupská konference a uskuteční se, protože od smrti sv. Vojtěcha letos uplyne rovných tisíc let. Soutěž je pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

 

Témata pro inspiraci:

 

1. Zpátky do křesťanské Evropy.

 

2. Osobnost sv. Vojtěcha a jeho aktuálnost.

 

3. Nový, nebo jiný kontinent?

 

. Památky svatovojtěšské úcty v naší vlasti.

 

5. Askeze a pokání v Evropě 20. století.

 

Soutěž proběhne ve dvou kolech: školním a celostátním. Nejlepší práce budou odměněny.

 

 

Podmínky soutěže“

 

Literární soutěž:   2 kategorie (lO-14 let, 15-2O let).

 

Literární forma je volná. Maximální rozsah práce pět stran A4. Vítězné práce ze školních kol i práce jednotlivců zasílejte do 3.3.1997 na adresu: Křesťanské gymnázium, Korunní 2, 120 00 Praha 2, tel. 02/24251877.

 

Podrobnější informace poskytne Katechetické středisko AP, Thákurova 3, Praha 6-Dejvice, tel. 02/20181317.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů a předávání cen proběhne 2. 6. 1997.

 

 

A nakonec překvapení - ceny pro vítěze:

 

1. zahraniční poznávací zájezd (Itálie) „Po stopách sv. Vojtěcha“ (věnují cestovní kanceláře Agentura 97 a Concordia)

 

2. jednodenní zájezdy (dle výběru)

 

3. hodnotné knihy (z nakladatelství Zvon a Portál)

 

4. věcné ceny

 

 

Vernisáž výtvarných prací se koná 2. dubna v 15. hodin v kapli Arcibiskupského gymnázia Korunní 2, Praha 2