Reichel, František OFS
24. června 1978 Svatý otec Pavel VI. schválil a potvrdil novou řeholi Sekulárního františkánského řádu pro dobro církve „právě v této době, v níž se šíří tolik různých názorů, které odcizují duše Bohu a božským věcem“, neboť, jak praví dále, „věříme, že způsob života, který tento obdivuhodný muž z Assisi hlásal, tímto novým pohledem ožije a rozkvete“. Proto v uplynulém období jsme si toto výročí výrazněji připomenuli. Jednak tím, že jsme si po celý rok každý týden přečetli část řehole a o ní uvažovali, jednak tím, že jsme se i v tomto časopise více a systematicky věnovali Sekulárnímu františkánskému řádu. Přinesli jsme článek na téma laici a sv. František, o významných osobnostech SFŘ v České republice, o službách v místních společenstvích a o univerzálnosti SFŘ.
Chtěl bych také informovat o současném stavu a dění v našem řádu.
SFŘ se začal obnovovat a vyvíjet podle nově schválené řehole až po roce 1989. Protože však i v době totalitních režimů byli u nás členové III. řádu a také přibývali noví, bylo na co navazovat. A tak obnova v nových podmínkách podle nové řehole byla úspěšně završena. V lednu roku 1995 jsme obdrželi dekret o schválení SFŘ v České republice mezinárodním konciliem OFS, o tři roky později v lednu 1998 nám tato mezinárodní rada schválila statuta. Naše styky v rámci mezinárodního společenství se rozvíjely dál. Členové národní rady navštívili sekretariát CIOFS v Říme, aby si vysvětlili všechny náležitosti, generální představená sestra Emanuela a jeden z generálních duchovních asistentů bratr Ben provedli bratrskou pastorační vizitaci SFŘ v Čechách i na Moravě a zúčastnili se naší františkánské pouti na Svatý Hostýn. Byl zvolen náš zástupce do mezinárodního koncilia a zúčastnil se
volby generální představené.
Ale i v místních společenstvích byl a je čilý život. Vždyť již máme přes 800 členů a přes 50 místních společenství – jak je znázorněno na mapce. Změnu myšlení i konání, kterou i od nás laiků vyžaduje II. vatikánský koncil, i nově potvrzená řehole se postupně uvádí do života jednotlivců i bratrstev.
V duchovní oblasti se věnujeme především formaci, výchově formátorů a také seminářům pro naše duchovní asistenty. Také příležitostí pro exercicie je v průběhu roku dostatek a je o ně zájem. Témata připravuje národní rada ve spolupráci s národními asistenty. V současné době se zaměřujeme především na témata velkého jubilea 2000 ve světle františkánské spirituality.
Dalšími duchovními dary a obohacením jsou pro nás jednak četné oblastní akce, jednak akce celostátní. K těmto patří především tradiční oslava svátku našeho otce Františka první sobotu v říjnu na Svatém Hostýnu a mariánská pouť Prahou první sobotu v květnu.
A ještě několik slov o národní radě. Scházíme se pravidelně šestkrát ročně na různých místech. To proto, abychom poznali konkrétní život v jednotlivých společenstvích a vzájemně se povzbudili i informovali. Program setkání národní rady, tak jako při setkání místního společenství, zahrnuje dva okruhy. Především se radujeme z toho, že můžeme společně slavit eucharistii a také oslavovat našeho Pána společnou modlitbou breviáře. Standardní částí tohoto programu je modlitba za sestry a bratry, kteří jsou osamoceni, nemocni nebo v potížích. Druhá část programu je věnována službě jednotlivým společenstvím, tj. přípravě vizitací, kanonickému ustanovování a také komunikaci s bratry a sestrami v zahraničí.
O budoucnosti SFŘ, tj. o františkánské mládeži, ale i o přípravě na třetí tisíciletí, několik slov příště.
František Reichel OFS
národní ministr