Zatímco např. v Itálii nebo Polsku je Františkánská mládež (většinou se používá italská zkratka GiFra[1], u nás FrMol) organizací s několika desetitisíci členy, úzce svázanou se SFŘ, u nás je to hrstka asi padesáti mladých lidí, kteří se (s určitými rozpaky) takto nazvali. Chtějí se nechat inspirovat svatým Františkem a svatou Klárou z Assisi, ale pokud možno neformálně - nechtějí se stát žádnou institucí. Přesto se cítí být členy „ františkánské rodin“y. Snaží se objevit vlastní povolání i své místo v církvi; za podstatné pro sebe považují především bratrství, modlitbu, Písmo a službu potřebným. Víceméně pravidelně se scházejí a organizují akce, na které zvou i další mladé lidi.
Na počátku Františkánské mládeže u nás byly jednotlivé akce. V Hradci Králové začali v r. 1997 mladí terciáři organizovat Jarní a Podzimní víkendová setkání (přednáška, práce ve skupinách, soutěže, veselo, modlitba, celonoční adorace) a dvakrát do roka Chýšky (modlitebně-poustevnický víkend paralelně na několika místech republiky). Nezávisle na tom bratři minorité v Opavě organizují již od roku 1997 Františkánské setkání mládeže na Cvilíně (necelých 5 dní začátkem prázdnin, asi 120 účastníků).
Od roku 1998 se v různých městech vytvářejí skupinky mládeže inspirované svatým Františkem: nejdříve v Praze kolem kapucínského kláštera u Lorety, nedlouho poté v Hradci Králové a kolem minoritů v Opavě; v květnu 2000 u kapucínů v Olomouci, v prosinci 2000 u františkánů v Plzni. Jednotliví zájemci jsou také ve Zlíně, Uherském Hradišti a Liberci.
V listopadu 2000 se poprvé sešli zástupci jednotlivých místních společenství a františkánských řádů a kongregací (včetně SFŘ) v Praze u Lorety, aby se vzájemně poznali a domluvili se na další spolupráci. Další takové setkání se uskutečnilo koncem února 2001 v klášteře sester klarisek v Brně-Soběšicích, mělo by se opakovat jednou za čtvrt roku.
(v závorce uveden kontakt na zástupce společenství)
Hradec Králové (Michal Šelemba, tel. 0464-612 565 - Litomyšl, email: selmichal@post.cz): nyní již jen tři lidé, scházející se jednou za měsíc (od pátečního večera přes sobotu).
Praha (Libor Nedoma, email: nedoma@email.cz): 7-9 lidí, setkání ve středu po mši u kapucínů u Lorety (19-22 hod.).
Opava (
Olomouc (Viera Kajtárová, tel.: 068-522 89 48 (klášter Voršilek), email: kapucini.ol@volny.cz): cca 10 lidí (asi tak tři čtvrtiny z nich jsou terciáři; většinu tvoří studentky teologie) se schází každé úterý od 19 do 21 hod. v klášteře kapucínů.
Plzeň (Zdenka Bartáková, tel.: 019-53 80 13, email: ofmplzen@top.cz): cca 16 lidí, scházejí se jednou měsíčně (většinou první čtvrtek v měsíci) od 19 do 21 hod. v „Domečku“ u františkánů (Komenského 17)
Kontaktní osoba FrMolu: bratr Jiří Pechar OFM, Komenského 17, 323 13 Plzeň; tel.: 019-752 11 23; email: ofmplzen@top.cz.
ü Chýšky: 18.-20. května. O tomto víkendu nebo poblíž něho by si jednotlivá místní společenství měla zorganizovat vlastní Chýšky. Bratr Romuald OFMCap. vypracoval společné téma Chýšek („Za věrnost Božímu Slovu a oživení naší vděčnosti“).
ü Františkánské setkání mládeže na Cvilíně: 30.6. - 4.7.
ü Celostátní setkání FrMolu: 29.8. - 2.9., místo se hledá.
ü účast na františkánské pouti na Hostýn: 5.-6. října. Část programu si udělá Františkánská mládež vlastní.
ü Oslava svátku sv. Františka: Prusiny u Plzně, 5.-7. října. V sobotu dopoledne bude mít zřejmě někdo z Institutu františkánských studií (IFS) 1-2 přednášky s diskusí. Jinak bude dostatek prostoru pro modlitbu, rozhovory, procházky, …
Získat podrobnější informace nebo se přihlásit na některou akci (usnadní se tím organizátorům práce) je možno u kontaktní osoby Františkánské mládeže. V současné době též vzniká internetová stránka FrMolu.
Za Františkánskou mládež
bratr Jiří OFM
[1] GiFra oficiálně vznikla v roce 1948, kdy generální ministr františkánů P. Pacifico Perantoni spojuje do jedné federace všechny mládežnické skupinky vedené bratry jeho řádu. Totéž se odehrává u kapucínů nejdříve v Miláně a Florencii. Během 50. let vznikají skupinky GiFry po celé Itálii, přidávají se také bratři minorité, takže roce 1958 existuje již 453 skupin. V roce 1954 kapucíni schvalují první stanovy GiFry (přijaté v roce 1958 i bratry minority). Druhé stanovy schvalují v roce