Jubilejní sjezd SFŘ na Velehradě
Písní Bože, cos ráčil byla v sobotu 30. června 2001 v 10 hodin dopoledne na Velehradě podobně jako před sto lety při vůbec prvním sjezdu františkánských terciářů u nás zahájen letošní jubilejní sjezd Sekulárního františkánského řádu. ústřední myšlenkou sjezdu bylo: „Ježíš chudý a ukřižovaný odevzdal svého ducha, abychom se mohli stát bratry.“
Jednání v kapli velehradského poutního a exercičního domu Stojanov zahájil národní ministr SFŘ Petr Alexa OFS, který také pronesl slova modlitby. Petr Alexa rovněž uvítal hosty ze zahraničí: otce Šimona Zusku ze Španělska, slovenského národního ministra Juraje Mrocka OFS a jeho snoubenku Vieru Kramlovou.
úvodní promluvu měl provinciál kapucínů P. Lukáš Šebák. Dopolední část programu uzavřela modlitba uprostřed dne a Anděl Páně.
Sobotnímu odpolednímu jednání předcházelo hudební vystoupení františkánského místního bratrského společenství z Přerova s poetickým hudebním pásmem Jeremiáš. Na přednášku terciáře P. Františka Cincialy o historií třetího řádu a jeho sjezdech a poutích navázaly diskusní příspěvky sestry Jany z Apoštolátu sv. Františka, Jiřího Tůmy OFS a Františka Reichla OFS.
List Pokoj a Dobro k sociálním otázkám v České republice uvedl jeden z jeho autorů Lubomír Mlčoch OFS. Pak jednání sjezdu pokračovalo diskusí k dokumentu ve čtyřech tematických skupinách. Moderováním skupiny zabývající se sociální oblastí byl pověřen L. Mlčoch, skupiny diskutující o politické angažovanosti Jiří Šenkýř OFS, diskuse o rodině Marie a Tomáš Richterovi OFS a o ekologii Jan od Kříže Tichý OFS. Závěry tematických skupin pak na sjezdu přednesli. L. Mlčoch (sociální oblast), F. Reichel (politická angažovanost), Petr a Jarmila Váňovi OFS (rodina) a Vojtěch Gabriel Barták OFS (ekologie).
V sobotu večer se účastníci jednání zúčastnili mše sv. s nešporami ve velehradské bazilice. Jejím hlavním celebrantem byl provinciál františkánů P. Jan Maria Vianney Dohnal OFM. Z baziliky odešli účastníci sjezdu s rozžatými svícemi v průvodu k Cyrilce. Kompletář v kapli Stojanova pak vystřídala celonoční adorace před Nejsvětější svátostí.
V neděli 1. července dopoledne se účastníci sjezdu ještě jednou sešli v kapli poutního a exercičního domu, aby se pomodlili ranní chvály. Potom odešli do baziliky na mši svatou, kterou vedl biskup Jiří Paďour OFMCap. Pomodlili se tam také desátek růžence „který těžký kříž nesl“, vyslechli si další pásmo přerovského společenství, tentokrát sestávající z duchovních písniček a z myšlenek sv. Františka. Sjezd uzavřelo Te Deum, rovněž v podání Přerovských. Jiří Sůva
První část materiálů ze sjezdu je zařazena na straně 2 až 13 tohoto čísla, přednášky o historii SFŘ otiskneme v dalších číslech Poutníka.