09.05.2014
Vítězná od věků – historie Mariánské pouti Prahou
Letos v sobotu 31. května 2014 se bude konat již 276. ročník jedné z nejstarších poutí v naší vlasti. Pouť pořádá Národní bratrské společenství Sekulárního františkánského řádu ČR.
Františkánská tradice:Císař Ferdinand III. dal v roce 1650 postavit na Staroměstském náměstí v Praze sloup se sochou Panny Marie na poděkování za vítězství Pražanů nad Švédy v r. 1648. Při císařově návštěvě Prahy v roce 1652 byl Mariánský sloup posvěcen. Zároveň se v tomto roce začaly konat poutě vedené terciáři (kajícníky). Poutě vycházely od kapucínů na Hradčanech z kostela Panny Marie Andělské. V průběhu následujících let byly poutě politickými nebo válečnými událostmi několikrát přerušeny. A samotná mariánská socha na Staroměstském náměstí byla v nově vzniklé republice 3. listopadu 1918 rozvášněným davem stržena. Jako prosba za odpuštění této křivdy byly stanoveny tři okruhy odčinění:
A všechny tři okruhy se s pomocí Boží začaly naplňovat:
Sekulární františkánský řád v naší vlasti nově obnovený a i konstituovaný na základě rozhodnutí papeže Pavla VI. z roku 1978 se rovněž začal postupně navracet ke svým tradicím. A proto 4. září 1993, když byla socha Panny Marie z exilu přivítána při slavnostní bohoslužbě v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v klášteře premonstrátů v Praze na Strahově, byla při této příležitosti obnovena také tradice mariánských poutí Prahou. Této první pouti se zúčastnilo více než 200 poutníků. V následujícím roce (1994) byla již socha vztyčena nad Prahou v zahradě strahovského kláštera, a proto i naše obnovené poutě vedené na původní místo mariánského sloupu na Staroměstském náměstí navazovaly na mši svatou v bazilice Nanebevstoupení Panny Marie a na krátký průvod vedený bratry premonstráty klášterní zahradou k nové soše Panny Marie.
Od roku 2009 jsme však již plně navázali na naši františkánskou tradici. Mariánská pouť Prahou se koná na svátek Navštívení Panny Marie (31. května, resp. nejbližší následující sobotu). Program a trasa pouti (cca 4km) je ve spojitosti s františkánskou rodinou následující: zahájení v kostele Panny Marie Andělské u kláštera bratrů kapucínů na Hradčanech – mše svatá (v 10 hod). Po malém občerstvení následuje ve 12 hod. modlitba Anděl Páně v kapli sv. Anny při Loretě. Dalšími tradičními zastávkami na této pouti je kostel Panny Marie Vítězné (návštěva Pražského Jezulátka) a kostel svatého Františka z Assisi (křižovníci). Zde uctění ostatku svaté Anežky – zakladatelky řádu v českém království. Součástí tohoto putování je tradiční zastavení a modlitba za obnovu původního mariánského sloupu přímo na jeho historickém místě u kostela Matky Boží před Týnem. Pouť dále pokračuje do kostela svatého Jakuba při klášteře bratrů minoritů a končí v kostele Panny Marie Sněžné u kláštera bratrů františkánů, kde je (od roku 2013) zakončení - Te Deum u hrobu nově blahoslavených 14 pražských mučedníků-františkánů. V každém z kostelů se modlíme jeden desátek růžence za aktuální potřeby církve, vlasti i Evropy.
V loňském roce (2013) se této pouti Prahou zúčastnila i generální ministryně našeho řádu sestra Encarnación del Pozo a mši svatou, při které jsme obnovovali svou profesi, sloužil generální duchovní asistent SFŘ a GIFRA bratr Amanuel Mesgún Tamelso, OFMCap.
Letos bude mši svatou sloužit člen našeho řádu P. Jiří Korda,OFS, farář ve farnosti P. Marie Královny Míru v Praze – Lhotce.
František Reichel